World

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Libya halkının yanındadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı yaralılara da acil şifalar dileyerek, yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin Libya halkının yanında olduğunu kaydeden Erdoğan, “Libya’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye, Libya halkının yanındadır. AFAD’ımızın koordinasyonunda bu sabaha karşı Bingazi’ye iniş yapmak üzere 3 uçuş organize edilmiştir. Uçaklarımızda ilk etapta arama kurtarma ve diğer çalışmalara destek amacıyla 168 personel, 2 arama kurtarma aracı, 2 kurtarma botu; barınma ve diğer ihtiyaçların giderilmesi amacıyla da 170 çadır, 600 battaniye, 400 gıda ve hijyen kolisi, 20 jeneratör, 1000 yağmurluk, 500 çizme ve 500 el feneri bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

‘AFAD’IN YANI SIRA EMNİYET VE JANDARMA PERSONELİMİZ DE SAHA ÇALIŞMALARINA KATILACAKTIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarına “Personelimizin içerisinde 65 kişiden oluşan su altı ve su üstü arama kurtarma ekibi, barınma ve insanı yardım malzemelerinin kurulum ve dağıtım çalışmalarında yer almak üzere Kızılay, UMKE ve STK mensupları yer almaktadır. AFAD’ın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından personelimiz de saha çalışmalarına katılacaktır. Geçmiş olsun Libya” şeklinde devam etti.

Libya'da sel felaketinde acı bilanço! Bir ülke daha tehlikede

Libya’da sel felaketinde acı bilanço! Bir ülke daha tehlikedeHaberi Görüntüle

AFAD: YARDIMLARIMIZ YOLA ÇIKACAK

AFAD Başkanı Okay Memiş, “Daniel kasırgasının vurduğu Libya’ya 3 kargo uçağını planladık. İlk uçakta 168 arama kurtarma ekibimizle yardımlarımız yola çıkacak.” dedi.

 

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMAYA HAZIRDIR

Dışişleri Bakanlığı, Libya’da meydana gelen kasırga nedeniyle oluşan sel felaketine destek ve yardım sağlanması çalışmaları kapsamında, insani yardım ve arama-kurtarma ekibi içeren 3 uçak gönderileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Libya’da meydana gelen kasırga nedeniyle, kardeş Libya’ya destek ve yardım sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza ilgili kurumlarımızla eşgüdüm içerisinde ara vermeksizin devam ediyoruz. Bu çerçevede, Bakanlığımız koordinasyonuyla Libya’ya insani yardım ve arama-kurtarma ekibi içeren üç uçak gönderiyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi, bu zor gününde de dost ve kardeş Libya’nın yanındadır ve her türlü desteği sağlamaya hazırdır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Libya’da meydana gelen Daniel kasırgasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Libya’yı dünden (10 Eylül) bu yana etkisi altına alan ve ülkenin özellikle doğu kıyılarını vuran Daniel kasırgası nedeniyle çok sayıda Libyalı kardeşimizin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Dost ve kardeş Libya halkına ve Libya’ya başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi, bu doğal afet karşısında da kardeş Libya’ya her türlü desteği sağlamaya hazırdır” denildi.

 

BAKAN KOCA: EKİP VE EKİPMAN GÖNDERİYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Libya’da meydana gelen sel felaketinde etkilenenler için bakanlık olarak tıbbi malzeme, cihaz ve ekiplerin gönderileceğini açıkladı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Libya’da binlerce insanın etkilendiği sel dolayısıyla bakanlık olarak afet bölgesine ekip ve ekipman gönderiyoruz. Tıbbi sarf malzemeleri ve cihazlar, ilaçlar hazırlandı. 11 kişilik UMKE ve UMKE ATAK ekibi bu gece yola çıkıyor. Libya halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

 Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button